Kendinden yapışan emaye tellerin uygulamasının analizi

September 28, 2021
son şirket davası hakkında Kendinden yapışan emaye tellerin uygulamasının analizi

1. İşlenebilirlik

 

Kendinden yapışkanlı emaye tel, sıradan emaye tel gibi, sarılabilirlik, şekillendirilebilirlik ve takılabilirlik ile ölçülen iyi işlenebilirliğe sahiptir.Sarma özelliği, sarma telinin sarma bobini sürecinde mekanik hasara ve elektriksel hasara direnme kabiliyetini ifade eder ve sargı bobini en yakın ve en rahat olanıdır.Şekillendirilebilirlik, bükülmeye dayanma ve bobinin şeklini koruma yeteneğini ifade eder.Şekillendirilebilirlik iyi olduğunda, şekil değişmeden kalır.Sarma makinesinden çıkarıldıktan sonra, bobin çeşitli açıları koruyabilir, dikdörtgen bobin tambur şekline gelmeyecek ve tek bir tel dışarı çıkmayacaktır.Yerleştirilebilirlik, yuva yerleştirme yeteneğini ifade eder.

 

2. Fiyat

 

Kendinden yapışkanlı emaye telin fiyatı ve maliyeti, uygulamasında dikkate alınmalıdır.Kendinden yapışkanlı emaye telin fiyat eğilimi, sıradan emaye tel ile aynıdır.Tel çapı ne kadar ince olursa, fiyat o kadar yüksek olur.Aynı tel çapı durumunda, kendinden yapışkanlı emaye telin fiyatı, sıradan emaye telden 20-80 RMB / kg daha yüksektir.Ancak uygulama sürecinde, tasarruf edilen boya, adam saat maliyeti, boya daldırma ekipmanının amortisman maliyeti ve tasarruf edilen üretim döngüsünden kaynaklanan faydalar, fiyat farkından çok daha fazladır.

 

3. Uyumluluk

 

Kendinden yapışkanlı emaye telin diğer malzemelerin kimyasal bileşimi ve sıcaklık indeksi ile uyumluluğu.Transformatör gibi manyetik bileşenlerin ürünlerinde kullanılan diğer malzemeler: Bakalit veya metal iskelet, Teflon film veya telefon kağıdı (yalıtım tabakası), AF çıkış hattı vb. kimyasal bileşim ve sıcaklık indeksi açısından kendinden yapışkanlı emaye tel ile uyumludur. .

 

4. Sıcaklık indeksi ve termal performans

 

Genel olarak, karşılık gelen sıcaklık indeksine sahip sargı teli, transformatör ürünlerinin izin verilen sıcaklık artışına veya bobinde görünebilecek en yüksek sıcak nokta indeksine göre seçilmelidir.

 

5. Mekansal faktörler

 

Elektronik aletlerin tasarımı yoğun ve minyatür olma eğilimindedir.Transformatörün hacmini azaltmak ve sargının alan faktörünü iyileştirmek, sargı teli seçiminde dikkate alınması gereken problemlerdir.Aynı kesit alanına sahip sargı telleri için, folyo şeridin (düzlemsel transformatör) uzamsal faktörü en yüksektir, bunu yassı tel ve yuvarlak tel takip eder.Sıradan yuvarlak emaye tel ile karşılaştırıldığında, kendinden yapışkanlı emaye tel, sarım hacmini azaltmaz, ancak ürün yapısını iyileştirmeye elverişli olan kendinden yapışkanlı emaye teller kullanılıyorsa, bazı durumlarda bobin iskeleti kullanılamaz.

 

6. Elektrik performansı

 

Kendinden yapışkanlı emaye telin iletkenliği, sıradan emaye tel çekirdeğin iletkenliği ile aynıdır.Kendinden yapışkanlı emaye tel, kompozit kaplama emaye tele ait olduğundan, yalıtım katmanı, sıradan emaye telden daha yüksek olan yeterli kararlı voltaj direncine (arıza voltajı) ve yalıtım direncine sahiptir.

 

7. Mekanik özellikler

 

Sargı tellerinin seçimi, uygun aşınma direncine, çizilme direncine ve eğilme direncine sahip olacaktır.Bobin sargısı büyük strese maruz kaldığında, kompozit katman yalıtımlı emaye tel kullanılması uygundur.Kendinden yapışkanlı polyester emaye tel, iyi aşınma direncine ve çizilme direncine sahiptir.

 

8. Organik çözücülere ve kimyasal korozyona karşı direnç

 

Kendinden yapışkanlı poliüretan emaye tel, organik çözücülere ve kimyasal korozyona karşı güçlü bir dirence sahiptir.

 

9. Doğrudan kaynaklanabilirlik

 

Çoğu emaye telin doğrudan kaynaklanabilirliği yoktur.Kaynak sırasında, özellikle çok sayıda transformatör bobini kablosu (düzinelerce lehim bağlantısı var) olduğunda, yalıtım tabakasını zımpara kağıdı veya diğer aletlerle çıkarmak gerekir, bu da oldukça zaman alıcıdır;Ayrıca, emaye telin çapı çok küçük olduğunda, boya tabakasının çıkarılması tel göbeğine zarar vermek kolaydır.Kendinden yapışkanlı poliüretan emaye telin doğrudan kaynaklanabilirliği vardır, bu da transformatör uç işleminin verimliliğini artırır.

 

10. Termal yapıştırma

 

Kendinden yapışkanlı emaye tel ile sarılmış bobin, kendinden yapışkanlı kaplamanın erimesini ve bağlanmasını, fiziksel ve kimyasal etkiyi gerçekleştirmesini ve soğuduktan sonra kendi kendine sabitlenmesini ve oluşmasını sağlamak için pişirilir.

 

 

Çözüm

 

Kendinden yapışkanlı poliüretan ve polyester emaye teller mikro motorlarda ve ses bobinlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.Kendinden yapışkanlı poliüretan emaye teller kademeli olarak yüksek frekanslı bobinlerde kullanılır.Yüzey montaj teknolojisinin yaygınlaşması ve yama tipi çerçevesiz transformatör tasarımı ile ilk önce kendinden yapışkanlı emaye tel düşünülmelidir.

 

Transformatör ve diğer manyetik bileşenler çok sayıda kısa döngü ile karşı karşıya kaldığında, kendinden yapışkanlı emaye tel uygulamasının yüksek verimliliği tam olarak yansıtılmıştır.

 

——Bu yazı internetten alınmıştır.